:: ::

 

صفحه نخست
۹۰درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان کمبود ویتامین Dدارند

سه شنبه96/08/16

۹۰درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان کمبود ویتامین Dدارند

منبع: سلامت نیوز

یک متخصص ارتوپدی با بیان اینکه کمبود ویتامینDاز علت‌های شکستگی و پوکی استخوان است، گفت: یکی از دلایل عمده ناتوانی عضلات در افراد مسن سطح پایین ویتامین Dاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،یاسر نژادی درباره اثرات ویتامین Dدر بدن، اظهارداشت: ویتامین Dیا کلسیفرول از دسته ویتامین های محلول در چربی است، این ویتامین با افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده‌ها به رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند، لازم است بدانیم ویتامین D۳یا کوله کلسیفرول از انواع دیگر ویتامین‌های Dدر بدن،از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی افزود: ویتامین Dو کلسیم باعث افزایش قدرت و هماهنگی در عضلات افراد میانسال نیز می شود که از دلایل عمده ناتوانی عضلات در افراد مسن سطح پایین ویتامین Dآنها است.

نژادی اظهار کرد: پایین بودن سطح ویتامین Dدر اطفال باعث بیماری نرمی استخوان می شود و کمبود همین ویتامین در بزرگسالان باعث استئوپروز یا پوکی استخوان خواهد شد.

این جراح زانو در خصوص آمار ویتامین Dدر ایران، گفت: در تحقیقاتی که در ایران صورت گرفته است، از هر ۱۰۰بیمار مبتلا به شکستگی استخوان ۹۰نفر کمبود ویتامین Dداشته و در تحقیقات دیگری که در کشور صورت گرفته ٦٠ تا ٨٠ درصد افراد دچار کمبود ویتامین Dبودند که استفاده از مکمل‌ها به عنوان غنی کننده مواد غذایی لازم است.

وی افزود: از آنجا که این ویتامین از ویتامین‌های محلول در چربی است می‌توان آن را حتی به روغن مصرفی روزانه اضافه کرد.

نژادی با تاکید بر این موضوع که بهترین منبع دریافت این ویتامین نور خورشید است گفت: در تحقیقاتی که در جوامع غربی بر اساس نوع پوشش صورت گرفته نیاز به در معرض نور خورشید قرار گرفتن ١/٣ بدن فرد در بعضی زمان‌ها مطرح بود که تحقیقات اخیر نشان داد قرار گرفتن صورت، پشت دست‌ها و پاها در معرض نور مستقیم خورشید و بدون مانع شیشه لازم و کافی است لذا افرادی که از پوشش کامل برخوردار هستند با مشکل کمبود دریافت ویتامین Dمواجه نخواهند شد، اما افرادی که دارای پوست تیره‌تری هستند، لازم است مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا مقدار مورد نیاز را جذب کنند.

این متخصص ارتوپدی گفت: بدن کودکان ١ تا ٣ سال ٢٤٨ واحد و کودکان ۴تا ۸سال ۲۴۴واحد، پسران ٩ سال و بالاتر بین ٢٠٠تا ٢٧٠ واحد، دختران ٩ سال ١٥٠ تا٢٠٠ واحد و برای سنین بالای ٥٠ سال ٤٠٠ واحد ویتامینDنیاز دارد.

نژادی در آخر افزود: در موارد کمبود سطح ویتامین Dدر بدن معمولا مصرف خوراکی آن با دوزهای روزانه یا هفتگی، به صورت سه ماهه ،هر ماه یک آمپول تزریقی توصیه می‌شود.